İlimiz Rize ve ilçesi İyidere M.Ö.700 yıllarında Miyetoslularca kurulan önce Roma, sonra Bizans ve Pontus Rum egemenliği altında kalan yerleşim yeri, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı Devleti sınırları içerisine katılmıştır.Köyümüzün bu günkü yapısının bu tarihten sonra kurulmuş olabileceği tahmin edilmektedir.

Taşhane Köyü Rize İli'nin İyidere İlçesi'ne bağlı bir köy olup 41 enlemi ve 40 boylamı koordinatlarında yer alır. Köyümüze ulaşım araçla üç ana yoldan yapılabilmektedir. Bunlardan birincisi İyidere ilçemizin tam ortasından sırasıyla eski adları ile samsoz,ğutoz,yapraklar ve tepe nin alt kısmından gelen en çok kullanılan güzergahtır. İkinci yol Vasanda tarafından Çiftlik köyü üzerinden Ğaleva tabir edilen mevkii üzerinden sağlanmaktadır.Üçüncü ulaşım güzergahı ise Varotlar üzerinden sağlanmaktadır.Köyümüz İyidere ilçe merkezine araç yolu ile 4 km uzaklıktadır. Bu mesafe yaya yolu ile daha kısadır. Zira araç yolu 4 ayrı mahalleyi dolaşarak köyümüze ulaşılmaktadır.Köyümüzün doğusunda Adatepe Mahallesi batısında Varotlar güneyinde Zavendik (Çiftlik Köyü ) Kuzeyinde ise Yapraklar mahallesi ve ğutoz vardır.Köyümüz genelde bölgenin hakim bitki örtüsü olan Çay ile örtülüdür.Bunun yanında yaygın olarak kızılağaç Meşe Palamudu, kumar,dış budak,ve ismi farklı adlandırılan bir çok yeşil ot ile çeşitli meyve ağaçları bulunmaktadır.İklim yazları sıcak ve bol yağışlı,kışları ılık ve kar yağışlıdır.

Köyümüzde tarım arazisinin kıtlığı ve nüfusun araziye göre daha yoğun olması sebebi ile köyümüzdeki ekonomik zorluklar köyümüz insanını dış vilayetlere göçe zorlamıştır.Toplam 78 hane olan köyümüzde kış aylarında oturulan 10 hane vardır veya yoktur. Köyümüz Halkının genel geçim kaynağı çay tarımına dayanmaktadır. Hayvancılık sadece ailelerin kendi ihtiyacını karşılayacak derecede sınırlı sayıda büyük ve küçük baş hayvan sayısı ile sınırlıdır.Civar ilçe ve köylerde bulunan Çay fabrikalarında 120 gün üzerinden sezonluk işçi olarak çalışan köy sakinlerimizin sayısı oldukça kısıtlıdır.Eskiler Taşhane tabir edilen köyümüzün güneyinde bulunan taş mağarasında Pileki yaparak hayatlarını idame ettirmişlerdi. Günümüzde sözünü ettiğimiz bu taşhane mağaraları kapanmış olmasına karşın turizme kazandırılma çalışmaları devam etmektedir..Köyümüz dışında yaşayan köy sakinlerimiz çeşitli meslek guruplarında çalışmakta veya kendi ticaret hanelerini işletmektedirler.

Adını taşhane mağaralarından alan, Taşhane mağaraları ile taşhanede (Tağşanada) pileki ( Pelçi ) yaparak hayatını idame ettiren insanlarının dünyaya tanıttığı Rize ili İyidere ilçesine bağlı eski adı ile salandoz, yeni adı ile taşhane köyü 18 ayrı sülaleden ve 78 haneden oluşmaktadır. Köyümüzün kayıtlı nüfus sayısı 2015 yılı itibarı ile 470 civarındadır.Nüfusunun % 99 u köy dışında yaşamaktadır. Yaz aylarında özellikle çay zamanında köy bir hayli şenliktir.Köyümüzde 1 cami 1 ilkokul ( gayrı faal ) 2 Çaykur Çay alım yeri ile birkaç özel çay alım yeri ve köyümüze ismini veren meşhur Taşhane mağaraları vardır. Muhtarımız Hızır METE dir.